OZN je v Deklaraciji o pravicah otrok, ki jo je sprejela Generalna skupščina OZN 20. novembra 1959, zapisala pravice in svoboščine, ki jih morajo uživati vsi otroci, čeprav so nekatere od teh pravic že navedene v splošni deklaraciji OZN o človekovih pravicah, sprejeti 10. decembra 1948, kjer so na globalni ravni prvič razglasili, da so vsi ljudje rojeni svobodni, imajo enako dostojanstvo, enake pravice ter da so do svojih pravic in svoboščin upravičeni ne glede na rasno pripadnost, barvo kože, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, narodno ali socialno pripadnost, premoženje, rojstvo ali katero koli drugo okoliščino.
Pobudniki deklaracije so menili, da svojskost otrokovih potreb opravičuje in zahteva posebno zaščito. Deklaracija pa za države ni pravno zavezujoč dokument. Zato je 20. novembra 1989, torej trideset let pozneje, Generalna skupščina OZN sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah. Veljati je začela 2. septembra 1990 in do danes jo je potrdilo 193 držav sveta, razen ZDA in Somalije.
Tudi na naši šoli smo obeležili ta dva pomembna datuma. Učenci 4. razreda so pripravili razstavo s svojimi likovnimi izdelki, na katerih so z ilustracijami predstavili posamezne pravice.